kolmapäev, 6. aprill 2016

Autoriõigused

1. üldjuhul on autoriks teose looja. Autoriõiguse seadus kehtestab põhimõtte, et isik, kelle nimi on fikseeritud teosel, loetakse selle teose autoriks.
2. originaalteoste autoritele antud õiguste kogum, laiemas tähenduses hõlmab ka autoriõigusega kaasnevaid õigusi. Autoriõigus tekib kirjandus-, kunsti- ja teadusteostele. Autoriõiguse sisu moodustavad isiklikud õigused ja varalised õigused.
3. autoriõigus kehtib üldjuhul autori eluajal ning veel 70 aastat pärast autori surma.õ
4. autoriõigusi kaitseb riik.
5. autoriõigusega kaitstud teose kasutaja poolt autorile makstav tasu.
6. on õigused inimese loometöö tulemustele, so õigusharu, mis kaitseb inimmõistuse poolt loodut, jaguneb kolmeks :tööstusomandiks, autoriõiguseks ja autoriõiguse naaberõigusteks need on autoriõigusega kaasnevad õigused . Intellektuaalomani kaitsega tegeleb Maailma Intellektuaalse Omandi Organisatsioon (WIPO).
7. ametlik luba teose autorile kuuluvate õiguste kasutamiseks.
8. võõra teose või teose esituse oma nimel üldsusele teatavaks tegemine. Plagiaat on karistatav kriminaalkorras. Plagiaadiks ei loeta mingi idee kasutamist erinevas vormis ehk idee on sarnane, kuid vorm erinev.
9. on autoriõigusega kaitstud teoste tahtlik ja õigusvastane levitamine.
10. autoriõigus kaitseb: kirjalikke teoseid, muusikateoseid, kunstiteoseid, draama- ja koreograafia, filmiteoseid ja arvutiprogramme.
11. kui autoriõigus on rikutud pöörduda politseisse.


kasutatud veebilehte: www.hkhk.edu.ee/autoriõigus

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar